reklama

Kam do školy s hyperaktívnym dieťaťom

V posledných rokoch začali rodičia stále častejšie používať výraz "moje dieťa je hyperaktívne". Mnohí však ani netušia čo to je "hyperaktívne dieťa", alebo čo to skutočne obnáša mať doma dieťa s diagnózouhyperaktivita, či syndróm ADHD (attention deficit hyperactivity disorder - porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivtou) alebo ADD (attention deficit disorder - porucha pozornosti). Majú jednoducho živé dieťa, ktoré ako rastie sa pomaly ukľudní a z malého čerta alebo čertice je zrazu anjelik. Čo však v prípade, že z toho nevyrastie, má problémy s učením, správaním a po návšteve u psychológa alebo v psychologicko-pedagogickej poradni viete s istotou, že je vaše dieťa hyperaktívne alebo má ADHD, či ADD. Stretla som sa s vyjadreniami mamičiek, že odborník im na takúto diagnózu povedal, aby boli trpezlivé, dieťa z toho vyrastie. Nie nevyrastie!!!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rovnako ako dyslexia, dysgrafia, či iné poruchy učenia aj toto sú diagnózy na celý život. Ako však máme reagovať my rodičia, keď máme doma školopovinné dieťa, s ktrorým si pre jeho diagnózu niekedy nevieme dať rady, lebo to čo platí na naše druhé, či tretie dieťa, na toto neplatí. Máme však dve možnosti.

Prvá možnosť je ponechať dieťa v bežnej základnej škole. Po dohode s vedením školy a na základe lekárskych správ bude hodnotené inak ako ostatní spolužiaci. Ak budeme mať šťastie, tak v triede nebude toľko detí, aby učiteľka nemala čas venovať sa zvlášť našej ratolesti. A samozrejme v spolupráci s nami ako rodičmi, ktorí budeme denne "bojovať" s našim dieťaťom za každé písmeno, príklad, diktát... V rôznych diskusiách na internete som si prečítala aké strasti hlavne pre rodičov a deti, takáto forma štúdia je. A to boli všetko deti na základných školách, takže ako to funguje na stredných si ešte chvíľu počkáme. Mamičky tam žiadali iné mamičky, aby sa podelili o svoje skúsenosti ako to zvládnuť, lebo ony už boli v koncoch. Ako sa potom musia citiť tie deti?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhá možnosť je vyhľadať v okolí nášho bydliska, špeciálnu základnú školu (a dúfať, že má dostatok finančných prostriedkov, aby poskytla nášmu dieťaťu plnohodnotné vzdelanie), kde sú učitelia špecializovaní práve na prácu s takýmito deťmi. Ja som si vybrala túto možnosť a po prvom ročníku som dcéru prehlásila. Dodnes to neľutujeme. My ako rodičia nie sme špeciálny pedagógovia, aby sme nášmu dieťaťu doma vedeli vysvetliť učivo, ktoré nepochopili v škole. No také niečo teraz robiť nemusím, lebo dcéra učivo chápe a mojou úlohou je len sledovať, aby sa sústredila pri písaní domácej úlohy na tú úlohu a nie na okolie. Ak je dlhšie chorá, tak nemusím mať starosti a stažiť sa s ňou učiť aj počas choroby aby niečo nezameškala. Po návrate do školy jej učiteľka zmeškané učivo dostatočne vysvetlí a doma už len dorábame pracovné listy. Máme však šťastie na školu, ktorá vďaka sponzorom má dosatok financií aby zabezpečila školský klub detí (inak známy ako družina), či rôzne voliteľné kurzy. No sú školy, ktoré takéto možnosti nemajú. Nie len, že nemajú financie na klub detí, ale ani na - v dnešnej dobe nevyhnutnosť - počítačovú miestnosť, telocvičňu a iné veci dôležité pre plnohodnotné vzdelanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže ak máte doma diťa s hyperaktivitou, ADHD alebo ADD nezúfajte, naozaj to chce pevné nervy a trpezlivosť, ale nie je to koniec sveta a vaše dieťa nie je preto iné ako ostatné. Potrebuje len iný prístup, takže ak to nejde sprava skúste to zľava.

Táňa Sližková

Táňa Sližková

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som manželka, matka, dcéra, sestra a vnučka, ale hlavne som žena, ktorá vo svojom pomerne krátkom živote čo to zažila a určite sa na svet nepozerá cez ružové okuliare. Ale občas by bodli - aspoň na chvíľu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu